Výzkum realizovala výzkumná agentura ResSOLUTION Group na vzorku pětistovky respondentů české internetové populace z Českého národního panelu ve věku 15 let a více.
Chcete se také účastnit podobných výzkumů, nebo víte o někom, kdo by o to měl zájem? Profil na Českém národním panelu si může každý vytvořit zde.
Více než dvě pětiny respondentů (44 %) uvedly, že v místě svého bydliště mají možnost využít služeb sdílené přepravy, tedy sdílená kola, koloběžky nebo automobily. Dostupnost sdílených dopravních prostředků deklarují ve větší míře respondenti z Prahy a Středočeského kraje (64 %) než ti z Moravy (47 %) nebo Čech (28 %).
Službu sdílené dopravy už někdy využilo 18 % internetových Čechů, přičemž mezi mladými lidmi (z věkové kategorie 15–34 let) je to 38 %.
Ze způsobů, jak se pohybovat po městě (resp. obci), kde bydlí, je mezi Čechy aktivními na internetu nejběžnější chůze. Pěšky nejčastěji chodí 38 %, v největší míře tak odpovídali lidé žijící na vesnicích (48 %) a v malých a středních městech (43 %). Naopak ve velkých městech je chůze nejčastější způsob pohybu pouze pro 11 % Čechů.
Druhou obecně nejvyužívanější možností přepravy je městská hromadná doprava (26 %). Mezi Čechy žijícími ve velkých městech je však tento způsob dopravy na prvním místě – MHD v této skupině nejčastěji volí 65 % dotázaných – a stejně tak Češi ve věku od 15 do 34 let (48 %). Značný rozdíl je také mezi Prahou a Středočeským krajem ve srovnání se zbytkem republiky. Téměř polovina respondentů žijících v Praze a jejím okolí využívá MHD nejčastěji, zatímco u lidí z ostatních regionů Česka jde o nejčastější prostředek pro méně než pětinu.
Třetí nejvyužívanější varianta přepravy po městě či obci je automobil, který uvedla jedna čtvrtina dotázaných. 7 % jako nejčastější způsob přepravy uvedlo jízdní kolo.