Všechny novinky
17.1.2025

Klesá zájem o pravidelné zprávy, ani zpravodajské aplikace netáhnou. Poslech podcastů zůstává stabilní
Výsledky volně prodejné studie Zpravodajství ve věku mediální fragmentace agentury ResSOLUTION Group poukazují na zásadní pokles pravidelné konzumace zpráv od období pandemie. Poměrně významná část publika sleduje zpravodajství spíše sporadicky, nebo se od něj dokonce zcela odklání: až čtvrtina uživatelů se v dnešní době zprávám aktivně vyhýbá. Níže vybíráme ze studie též data o trendech v užívání digitálních zpravodajských platforem, jako jsou zpravodajské servery, aplikace či podcasty.

Studie Zpravodajství ve věku mediální fragmentace 2024, kterou realizuje ResSOLUTION Group ve spolupráci s Nielsen, slaví 16 let existence. Kromě časových řad nabízí data z oblasti trendů v konzumaci zpravodajství, využívání sociálních sítí nebo poslechu podcastů, dále segmentaci mediálních publik, hodnocení důvěryhodnosti zdrojů a nechybí ani postoje k fake news. Sběr dat proběhl v roce 2024 na reprezentativním vzorku 1012 online respondentů starších 15 let.

V datech naší zpravodajské studie sledujeme od posledního sběru dat v době covidové pandemie procentuální pokles v pravidelné konzumaci zpravodajství. Část pravidelných konzumentů se přesunula do segmentu spíše sporadických čtenářů/sledujících, a nebo například snížila počet zdrojů či témat, které vyhledává. Poměrně výrazné je v současnosti i zastoupení online uživatelů, kteří se zpravodajství jako takovému cíleně vyhýbají – aktuálně jich je necelá čtvrtina. Až polovina se pak vyhýbá vybraným zpravodajským tématům. Nejčastějšími důvody jsou, že je aktuální zpravodajství nezajímá nebo nebaví (39 %), často zmiňovaným důvodem (29 %) je ale i to, že jsou zpravodajská témata příliš negativní nebo depresivní.

Digitální platformy zůstávají hlavním zdrojem

Denní konzumenti zpráv na elektronických zařízeních stále většinově preferují chodit si pro tento typ obsahu na zpravodajské servery – platí to jak u uživatelů počítačů, tak smartphonů a tabletů. Nainstalovanou aplikaci některého ze zpravodajských webů využívá přibližně desetina uživatelů smartphonů a podobný podíl uživatelů tabletů. Zprávy ze souhrnu zpravodajství v e-mailu čerpá nejčastěji 8 % uživatelů počítačů či notebooků, u smartphonů to jsou 4 % a u tabletů jde o necelou desetinu.

O notifikace na zprávy většina uživatelů nestojí

Co se týče konkrétně zpravodajských aplikací, většina jejich uživatelů (62 %) má u nich upozornění na zprávy vypnuté. A jaké typy upozorňování tedy uživatelům aplikací nejvíce vyhovují? Nejčastěji je to notifikace ke každé nové či zajímavé zprávě (13 %), zatímco upozornění pouze na zásadní zprávy (breaking news) preferuje 6 % uživatelů. Dalším 10 % nejvíce vyhovují večerní přehledy daného dne.

Z podcastů vedou rozhovory

Důležitou platformou pro šíření zpravodajství jsou také podcasty, jejichž nabídka se na českém trhu v posledních letech významně rozrostla. Nějaký typ podcastu poslouchá denně 11 % internetových uživatelů, týdně pak dalších 20 %. Obecně nejposlouchanější jsou rozhovory (poslouchá je polovina alespoň občasných posluchačů podcastů), následované odbornými podcasty (mezi něž se řadí naučné, profesní a podobné pořady; 39 %) a zábavnými či komediálními podcasty. Z čistě zpravodajsko-publicistických formátů se nejvýše umístily publicistické podcasty na aktuální témata, jako jsou komentáře, politické kauzy a podobně, které poslouchá čtvrtina posluchačů.

Všechny novinky